www.AstimAlerji.com

Sağlıklı nefesler için…

Hemen Arayın : (212) 555 63 25 

Geniz eti (Adenoid) ve bademcik (Tonsil) ile birlikte her çocuk ve erişkinde normal olarak bulunan bağışıklık sisteminin hücrelerini bulunduran yapılardır. Bu horlamaorganların ana görevi vücuda burun ve ağzı yolu ile giren yabancı madde ve enfeksiyon etkenlerine karşı ilk savunmayı yapmaktır. Yani bağışıklık sisteminde çok önemli görevi olan yapılardır.
Geniz eti ağzımızı açtığımızda dilimizin arkasında görünen, boğaz arka duvarının (farenks) burun boşluğunun en arkası ile birleşim yerinde bulunur. Bu bölgedeki daralma burundan nefes almayı zorlaştırır
Geniz eti bağışıklık sisteminin bir organıdır. Vücutta boyun, koltuk altı gibi, birçok yerde bulunan benzerleri gibi bir lenf bezidir. Bu doku hem vücudun antikor üretimine katkı sağlar, hem de burundan gelen mikropların süzülmesini sağlar.
Geniz eti enfeksiyonlar sırasında savunma kapasitesini arttırmak için büyür. Ayrıca yaşla birlikte diğer organlar gibi normal bir büyüme kapasitesi de vardır. Bu büyüme ile 3 yaşın sonunda en büyük haline gelir. Ama 6 yaşından sonra da küçülmeye başlar. Genelde 12 yaşında erişkin şekli ve boyutunu alır. Ancak sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçirilmesi; sık ve gereksiz kullanılan antibiyotiklerle boğaz-burun dokusunun bakterilerden uzak tutulup, virüslerle baş başa kalması ve genetik olarak anne-babadan kalan bir yatkınlık varsa geniz eti daha da büyür. Çocuğun alerjik olması bu büyümeyi daha da arttırır. Reflü hastalığı olan çocukların da geniz eti büyüklüğü olabilir.

Konular

Alerji

Etiketler

Benzer Yazılar

  • No related posts found

Yorum Yaz


  • RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Youtube
hac-son

Hacca Giderken Zatü

Hac sırasında görülen hastane yatışlarının %39'u zatürre nedeniyledir. Aşırı kalabalık, ...

sigara

ANNE BABANIN SİGARA

Sigara içmeyen insanların başkalarının içtiği sigaranın dumanına maruz kalmasına ‘pasif ...

astim

Dünya Astım Günü

Astım Sıklığı Artıyor Astım ataklar halinde gelen nefes darlığı ve hırıltı ...