www.AstimAlerji.com

Sağlıklı nefesler için…

Hemen Arayın : (212) 555 63 25 

Ürtiker (kurdeşen=dabaz) basınca solabilen kırmızı ve deriden kabarık, sıklıkla kaşıntılı ve birkaç mm.den birkaç santimetreye kadar değişebilen büyüklükte; kenarları düzensiz kabartılardan oluşan bir cilt hastalığıdır.

Anjioödem ise genellikle el ve ayaklarda, dudaklarda, genital organlarda ve gözkapaklarındaki yumuşak dokuda daha derin ve geniş ödemin bulunduğu bir cilt reaksiyonudur. Ürtikere göre cildin daha derinlerindeki ödemdir. Ödemin üzerindeki cilt normal veya kızarık olabilir.

Ürtiker seyrek ve kendini sınırlayıcı olabileceği gibi kronik de olabilir. Atak süresi 6 haftadan kısa sürüyorsa akut ürtiker 6 haftadan uzun sürüyorsa kronik ürtiker olarak tanımlanır. Akut ürtiker kronik ürtikerden daha sık görülür Akut ürtikerde sebep çoğu kez belirlenebilirken, kronik ürtikerde genellikle belirlenemez. Toplumun yaklaşık %15-24’ü yaşamlarının bir döneminde ürtiker geçirmektedir. Çocuklarda ve genç erişkinlerde bu oran daha yüksektir. Kronik ürtiker topumun %5’den daha azını etkilemektedir ve orta yaştaki kadınlarda sık görülmektedir. Ürtiker ve anjioödem birlikte görülebilir. Kronik ürtikerli hastaların yarısında tekrarlayan anjioödem öyküsü de vardır. Tek başına anjioödem nadirdir. Ürtiker ve anjioödem genellikle yaşamı tehdit edici değildir, ama anaflaksinin belirtisi olabilir. Ürtiker ve anjioödemin bulguları hastanın dış görünümünü bozabilir yaşam kalitesini etkileyebilir.

 

6 Yorum so far.

 1. suna diyor ki:

  merhabalar. oğlumda 4 gündür vücut döküntüleri oluşuyor. 2 gecedir döküntülerin artmasıyla acile gidiyoruz. yüzde başlıyor ve vücuda dağılıyor. acilde allerji olduğu söyleniyor ve alleerji iğnesi yapılıyor. iki iğne birden yapılıyor. iğneyi takiben 1, 2 saat içerisinde döküntüler kayboluyor. gece bu şekilde döküntüler kayboluyor, ertesi gün sabah kalktığımızda iğnenin etkisi devam ediyor. öğleden sonra özellikle akşama doğru döküntüler tekrar çoğalıyor. allerji şurubunu ilk günden itibaren kullanmaya başladık. artık her gece acile gitmek gerekmediğini düşünmeye başladık. döküntüler oluşuyor. şurup içiriyoruz ama çok da bir faydasını görmedik. sorum sizce her gün doktora götürüp bu iğneden yaptırmalımıyız? sizce geçici olarak fayda sağlayan bu iğne gereklimidir? teşekkür ederim. saygılar.

  • SevinKaralar diyor ki:

   Merhabalar,
   Tarif ettiğiniz halk arasında kurdeşen olarak bilinen ürtiker tablosu. Elbette her gece acile gidip iğne yaptırmak çözüm değil. Belli ki alerji şurubu yeterli değil, bazen iki ya da üç ayrı ilaçla durum kontrol altına alınabilir. Oğlunuzu gündüz konunun uzmanı bir hekime götürmeniz tedavisinin yeniden düzenlenmesi, bu durum düzeldikten sonra da nedene yönelik araştırma yapılması uygundur. Geçmiş olsun dileklerimle.
   Uz.Dr.Sevin Karalar

 2. Mehmet diyor ki:

  4 yıldır kronik ürtiker hastasıyım. Tedavi yöntemi bulamadım. Ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim.

  • SevinKaralar diyor ki:

   Merhabalar,
   Kronik ürtikerin birçok nedeni vardır. Öncelikle nedenlerin aranması, bunun için de iyi bir öykü alınması, bazı kan testleri ve alerjik deri testi yapılması gerekir. Sonrasında bir neden saptanırsa ona yönelik tedbir ve tedavi uygulanır, bir neden saptanamazsa da daha genel bir tedavi uygulanır. En önemlisi bu durumlarda hastanın eğitilmesi ve ne durumda ne yapması gerektiği hakkında bilgilendirilmesidir. Geçmiş olsun dileklerimle.
   Uz.Dr.Sevin Karalar

   • Hasan diyor ki:

    Merhabalar.
    Benim ürtikerim geçmedi. Epey de ilaç kullandım. kronik ürtiker hastasıyım. Test yaptım sonuçları da çıktı ama yine de geçmedi.Bugün yüzüm şişti serum ile geçti şişlik. 7 aydır ilaç kullanıyorum. İlaç dışında nasıl bir tedavi yöntemi önerirsiniz?

    • SevinKaralar diyor ki:

     Merhabalar,
     Kronik ürtiker tedavisi oldukça zor olan bir durumdur. İlaç tedavisi yanında alerjen temasından uzak kalma çok önemlidir. Testlerinizde nelere alerji saptandı ise onlardan uzak kalmaya çalışmalı, anlatılan tedbirleri uygulamalısınız. Bunun dışında stres ürtikere tetikleyici bir faktördür, bu açıdan stresten uzak durmaya çalışmalı ve aşırı stresli bir ortamda yaşıyor ya da çalışıyorsanız gerekiyorsa destek almalısınız. Geçmiş olsun dileklerimle.
     Uz.Dr.Sevin Karalar

Yorum Yaz


 • RSS
 • Delicious
 • Digg
 • Facebook
 • Twitter
 • Linkedin
 • Youtube
indir (1)

Hamilelikte Astım

Astım tedavisinde kullanılan ilaçlara bağlı olası yan etkiler, kontrol altında ...

1006826_620x410

Sonbaharın Gelişi

Sonbaharın gelişi hava değişimiyle birlikte özellikle alerjisi olan, astımı olan ...

Akciğer-Kanseri-Hakkında-Bilinmesi-Gereken-Herşey-45436

Öksürük Hangi Dur

Akciğer kanserinde öksürük hastaların dörtte birinde ilk belirtidir, ancak diğer ...

oksuruk

Kuru Öksürük Nas

Öksürüğün önlenmesinde öncelik nedenleri ortadan kaldırmaktır. Örneğin astım hastalığı varlığında ...

25760039

Hacca Gidenler Zatü

Hacca gidenler arasında solunum yolu infeksiyonları çok yaygındır. yapılan araştırmalar, ...