www.AstimAlerji.com

Sağlıklı nefesler için…

Hemen Arayın : (212) 555 63 25 

200384936-003Alerji belirtileri ve şiddeti, alerjen dediğimiz alerji yapan maddeye, alerjiden etkilenen bölgeye ve kişiye göre değişkenlik gösterir. Halk arasında saman nezlesi olarak bilinen alerjik nezle (alerjik rinit) burunda kaşıntı, hapşırık, burun akıntısı yakınmaları ile seyrederken, alerjik göz nezlesi (konjuktivit) özellikle ilkbaharda gözlerde kızarıklık, kaşıntı yakınmalarına yol açar.  Alerjik astım hastalarında öksürük, nefes darlığı yakınmaları özellikle solunum yolu alerjenleri ile (ev tozu akarı, polen, küf gibi) temas sonrası belirgindir. Ürtiker diye tanımladığımız , -ki halk arasında kurdeşen diye bilinir-deri alerjilerinde, ciltte kaşıntı kızarıklık, kabarma görülür; bu durum özellikle gıda ve ilaç alerjilerinde söz konusudur.

Yine benzer şekilde egzema denilen cilt problemleri de bazı gıda alerjileri ve kullanılan temizlik maddeleri teması nedeniyle artış gösterebilir.

İlaç alerjilerinde tablo hafif kaşıntı, döküntüden, ağır anaflaktik şoka kadar değişen düzeylerde seyredebilir, hayati tehlike arz edebilir. Gıda alerjileri, bulantı, kusma, ishal gibi belirtilere yol açabilir. Böcek alerjilerinde kişi alerjisi olan böcek tarafından sokulduğunda vücutta kızarıklık, nefes darlığı, boğazda şişlik, hatta ciddi alerjierde anaflaktik şok ve ölüm görülebilir.

Uzm. Dr. Sevin Karalar

 

Yorum Yaz


  • RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Youtube
indir (1)

Hamilelikte Astım

Astım tedavisinde kullanılan ilaçlara bağlı olası yan etkiler, kontrol altında ...

1006826_620x410

Sonbaharın Gelişi

Sonbaharın gelişi hava değişimiyle birlikte özellikle alerjisi olan, astımı olan ...

Akciğer-Kanseri-Hakkında-Bilinmesi-Gereken-Herşey-45436

Öksürük Hangi Dur

Akciğer kanserinde öksürük hastaların dörtte birinde ilk belirtidir, ancak diğer ...

oksuruk

Kuru Öksürük Nas

Öksürüğün önlenmesinde öncelik nedenleri ortadan kaldırmaktır. Örneğin astım hastalığı varlığında ...

25760039

Hacca Gidenler Zatü

Hacca gidenler arasında solunum yolu infeksiyonları çok yaygındır. yapılan araştırmalar, ...