www.AstimAlerji.com

Sağlıklı nefesler için…

Hemen Arayın : (212) 555 63 25 

Bazı besinlerde bulunan proteinler, vücutta bağışıklık sisteminin uyarılmasına sebep olur. Uyarılan bağışıklık sistemi, besine karşı bağışıklık yanıtı oluşturur ve besin allerjileri ortaya çıkar. Birçok kişi kendisinde besin allerjisi olduğunu düşünmektedir. Fakat gerçek besin allerjileri, yetişkinlerde ‰ 1-2, çocuklarda %1-2 oranında görülür.

1985’te İngiltere’den yapılan bir araştırmada 30.000 kişiye gıda allerjileri olup olmadığı sorulmuş, araştırmaya katılanların %7’sinin kendisinde herhangi bir gıdaya karşı allerjisi olduğuna inandığı görülmüştür. Ancak daha sonra bu grup incelendiğinde gerçek gıda allerjisinin ancak 10.000’de 23 oranında olduğu bulunmuştur.

Ülkemizde yapılan az sayıdaki araştırmalar da toplumun %5’inin kendisini herhangi bir gıdaya karşı allerjik olarak değerlendirdiğini ortaya koymuştur. Bu kişilerin zaman zaman yaşadığı kaşıntılar, nefes darlığı, ishal, karın ağrısı gibi yakınmaların sebebi klasik olarak bilinen allerji yolu dışında da gıdaların insanları etkilemesi olarak tanımlanan gıda intoleransıdır. Besin allerjilerinin vücutta en sık sebep olduğu değişiklikler; şişme, aksırma veya mide bulantısıdır. Fakat besin allerjilerinde deri döküntüsü, dudak şişmesi, gözlerde kaşıntı, öksürük, solunum sıkıntısı, kusma ve ishalde görülebilir. 

Yorum Yaz


  • RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Youtube
indir (1)

Hamilelikte Astım

Astım tedavisinde kullanılan ilaçlara bağlı olası yan etkiler, kontrol altında ...

1006826_620x410

Sonbaharın Gelişi

Sonbaharın gelişi hava değişimiyle birlikte özellikle alerjisi olan, astımı olan ...

Akciğer-Kanseri-Hakkında-Bilinmesi-Gereken-Herşey-45436

Öksürük Hangi Dur

Akciğer kanserinde öksürük hastaların dörtte birinde ilk belirtidir, ancak diğer ...

oksuruk

Kuru Öksürük Nas

Öksürüğün önlenmesinde öncelik nedenleri ortadan kaldırmaktır. Örneğin astım hastalığı varlığında ...

25760039

Hacca Gidenler Zatü

Hacca gidenler arasında solunum yolu infeksiyonları çok yaygındır. yapılan araştırmalar, ...