www.AstimAlerji.com

Sağlıklı nefesler için…

Hemen Arayın : (212) 555 63 25 

Grip influenza virüsünun neden olduğu, bulaşıcı, ateşle seyreden, özellikle kış aylarında salgınlara yol açan bir solunum yolu hastalığıdır.

Grip birkaç gün sürebilecek ateş, kas ağrısı, boğazda yanma, öksürük, yorgunluk gibi rahatsızlıklara yol açar. Grip geçirmekte olan bir kişi hastalığın belirtileri başlamadan bir-iki gün öncesinden başlayarak, hastalığın belirtileri başladıktan sonraki 4-5 gün boyunca bulaştırıcıdır.

Grip virüsü genetik yapısında oluşturduğu küçük veya büyük değişikliklerle kendini değiştirir ve bu sayede insanların bağışıklık sistemi tarafından tanınamayarak tekrar tekrar hastalık yapabilir. Grip virüsünün genetik yapısında meydana gelen küçük değişiklikler sonucu hemen her yıl bölgesel grip salgınları oluşur.

Özellikle kalabalık kişilerin bulunduğu kapalı mekanlarda soğuk algınlığı ve grip daha kolay bulaşır, bu mekanların başında da okullar gelir. 60-66 aylık çocukların okula başlamasıyla sınıfların daha kalabalık olması, ayrıca yaşça küçük çocukların temizliklerine yeterince dikkat edememeleri nedeniyle enfeksiyonların bulaşma riski daha da yüksek olacaktır. Bu nedenle çocuklara ellerini çok sık yıkamaları söylenmeli, sınıflar teneffüslerde sıkça havalandırılmalıdır.

Özellikle alerji hastaları gribal enfeksiyonlardan daha fazla etkilenirler. Bu nedenle sonbaharla birlikte hekimlerinin kontrolünden geçmeli, tedavileri gözden geçirilmeli, grip ve gerekirse zatürre aşıları yapılmalıdır.

Göğüs Hastalıkları Uzm. Dr. Sevin Karalar

Yorum Yaz


  • RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Youtube
images

Astım Sıklığı A

Astım ataklar halinde gelen nefes darlığı ve hırıltı ile karakterize ...

astima_karsi_lifli_besin_tuketin_h9255

Astım Hastaları Na

• Son yıllarda astım hastalığının görülme sıklığı tüm dünyada hızla artmaktadır. ...

sevinkaralar

17 Kasım Dünya Akc

Akciğer yaşamamız için gereken oksijeni havadan alıp, vücudumuzda oluşan zararlı ...

1040871_22c4467d5f8009db6ea9bf1ac577fb4b_640x640

Çocuğunuz Bütün

Alerjisi olan, astım eğilimi olan hastalarda, başka insanlarda hiç bir ...

astim

Astım Hastalarını

1. Her türlü keskin koku astım atağını tetikler, sigara dumanı, ...