www.AstimAlerji.com

Sağlıklı nefesler için…

Hemen Arayın : (212) 555 63 25 

images
Kortizon vücutta günlük salgılanan bir hormondur, bizim astım hastalarına solunum yoluyla verdiğimiz kortizon, fizyolojik olarak salınan miktarın çok çok azı olup inhalasyon yolu ile direkt akciğerlere ulaşmakta, kana geçmemektedir. Bu ilaçların kullanımının ardından ağız bol su ile mutlaka çalkalanmalıdır. Çalkalama yapılmazsa nadiren boğazda candida (bebeklerdeki pamukçuk) gelişimi görülebileceği gibi, yine düşük oranda ses kısıklığı görülebilir. Ayrıca bu işlem ilacın ağız mukozası yoluyla sistemik emilimini de önleyecektir.
Hastalar arasında astım ilaçları kortizon içerir, dolayısıyla kortizona bağlı yan etkileri olur, kilo yapar, tüylenme yapar, çocukların büyümesini engeller gibi yanlış, eksik bilgilenme nedeni ile bu grup ilaçları düzenli kullanma konusunda çekinceler olduğunu görüyoruz. Bu tamamıyla bilgilendirilme eksikliğine dayalı kaygılanmadır. Bu grup ilaçların kullanılmaması astımın kontrol altına alınamamasına yol açar. Yine gerektiği halde kullanılmaması çocuklarda büyüme gelişmeye olumsuz etki yaratır. Çünki hem kontrolsüz ağır astımın kendisi büyümeyi etkileyebilir, hem de kontrolsüz astım, sık solunum yolu enfeksiyonları geçirilmesine, sık antibiyotik kullanımına da yol açar.
Ağızdan veya enjeksiyon şeklinde kullanılan kortizon içeren ilaçların uzun süreli kullanımda yan etkileri söz konusudur. Bu grup ilaçlar astım tedavisinde gerekli görüldüğünde hekim tarafından kısa süreli ya da ağır astımda uzun süreli düşük dozlarda kullanılabilir. Ancak burada üzerinde durulması gereken nokta hekim kontrolünde olmasıdır. Kesinlikle hastanın ben sıkışığım bir kortizon hapı alayım deyip düzensiz olarak bu ilaçları kullanması doğru değildir, hipertansiyon, kemik erimesi-osteoporoz, katarakt, obezite, kan şekerinde yükselme gibi birçok sorun ortaya çıkabilir.
Sonuç olarak solunum yoluyla kullanılan kortizonlu ilaçların önerilen dozlarda kullanılması halinde yan etkileri  yok denecek kadar az olup uzun yıllar güvenle kullanılabilir.

Uzm. Dr. Sevin Karalar

1 Yorum so far.

  1. nesrin yılmaz diyor ki:

    Sayfanızı beyeniyorum iyi çalışmalar

Yorum Yaz


  • RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Youtube
images

Astım Sıklığı A

Astım ataklar halinde gelen nefes darlığı ve hırıltı ile karakterize ...

astima_karsi_lifli_besin_tuketin_h9255

Astım Hastaları Na

• Son yıllarda astım hastalığının görülme sıklığı tüm dünyada hızla artmaktadır. ...

sevinkaralar

17 Kasım Dünya Akc

Akciğer yaşamamız için gereken oksijeni havadan alıp, vücudumuzda oluşan zararlı ...

1040871_22c4467d5f8009db6ea9bf1ac577fb4b_640x640

Çocuğunuz Bütün

Alerjisi olan, astım eğilimi olan hastalarda, başka insanlarda hiç bir ...

astim

Astım Hastalarını

1. Her türlü keskin koku astım atağını tetikler, sigara dumanı, ...