www.AstimAlerji.com

Sağlıklı nefesler için…

Hemen Arayın : (212) 555 63 25 

Kronik bronşit, akciğerdeki bronş tüplerinin zarlarının kalıcı iltihap­lanması olarak adlandırılır. Hava kirliliği olan şehirlerde yaşayanlarda ve sigara içen kişilerde görülen bir hastalıktır.

Hangi yollarla bulaşır

Kronik bronşitin akut alevlenmesi dediğimiz durumda, alevlenmeye yol açan virüs ya da bakterilerin bulaşması solunum yolu ile olur.

Belirtileri

Ardışık iki yıl ve her yılın en az üç ayında öksürük, balgam çıkarma söz konusu ise kronik bronşit varlığı söz konusudur. Ancak bunu söyleyebilmek için hastanın tüberküloz, bronşektazi, akciğer kanseri, kalp yetmezliği gibi öksürük, balgama yol açacak başka bir kronik hastalığı olmamalıdır. Kronik bronşitte solunum fonksiyonlarında herhangi bir kısıtlanma yoktur, solunum fonksiyonlarında kısıtlanma başladığında bu hastalara KOAH (kronik obstrüktif akciğer hastalığı) tanısı konur. Kronik bronşit veya KOAH’da özellikle kış aylarında araya giren enfeksiyonlar hastaların öksürüğünde ve balgam miktarında artmaya yol açar. Balgam genellikle renklidir.

Tedavisi

Kronik bronşit hastalarında akut alevlenme söz konusu olduğunda viral enfeksiyon varlığında dahi üzerine bakteriler ekleneceğinden genellikle tedavide hekimin uygun göreceği antibiyotikler yer alır. Bunun dışında balgam yumuşatıcı ve söktürücü ilaçlarla birlikte, enfeksiyon dönemlerinde olabilecek bronş daralması ve hava yolu ödemi değerlendirilip, gerekli ise bronş genişletici ve hava yolu ödemi giderici ilaçlar da tedaviye eklenir.

Ne yapmalı

Kronik bronşit hastalarının özellikle grip salgını dönemlerinde hasta kişilerle temastan kaçınmaları, gribal enfeksiyon geçirdiklerinde mutlaka hekime başvurmaları, her yıl sonbaharda grip aşısı yaptırmaları önerilmektedir. Sigaradan uzak durmak, içmemek ve içirmemek kronik bronşit ve KOAH’tan korunmak için yapılacak en doğru ve gerekli davranış şeklidir.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı
Uzman Dr. Sevin Karalar

 

2 Yorum so far.

 1. Nihat Ayık diyor ki:

  Yaşım 61.Alerjim var. Bir sene öncesine kadar sadece reflü ile uğraşırken başıma birde alerji çıktı. Geçtiğimiz Eylülden beri burnum akıyor. Doktora gittim 90’lık Levmont verdi. Onu kullandım, sonuna doğru işe yaramaz oldu. Dediler ki Bağdat Caddesinde Karagöz Kliniği var oraya git. Oraya gittim oradanda Xyzal diye bir ilaç verdiler geçmezse aşı tedavisine başlarız dediler. Orada doktor ısrarla gece öksürük varmı diye sordu. O zamanlar yoktu. Maalesef iki gecedir oda başladı; epey bir süre öksürüyorum. Heralde astım da oldum.
  Sorum şu; Bu alerjiden kalıcı olarak kurtulmak mümkün mü? Evde hanım sağolsun sık sık toz alıyor. Ama yine de burnum akıyor. Yani benim yaşımdaki insana aşı fayda eder mi? Ne yapmalıyım? İstanbul’da aşı işinde uzman bir devlet hastanesi var mı? Karagöz polikiliniğinde bu iş pahalı oluyor.
  Cevap verirseniz müteşekkir olurum.

  • SevinKaralar diyor ki:

   Merhabalar,
   Yakınmalarınız alerjik rinit ve hafif astım ya da hava yolu duyarlılığı ile uyumlu gibi görünüyor. Aşı tedavisi alerjide oldukça etkili olmakla birlikte her hastaya uygun değil. Tek grup alerjisi yüksek olan hastalarda iyi sonuç aldığımız bir tedavi şekli. Öncelikle alerji testi sonuçlarının bilinmesi gerekli. Aşıya uygun olan hastalarda da artık iğne aşı dediğimiz enjeksiyon immunoterapiyi daha az tercih ediyoruz. Sıkça uyguladığımız SLİT dediğimiz dil altı damla aşı tedavisi ki, bunu hasta evde kendisi bizim verdiğimiz program dahilinde dilinin altına damlatarak uyguluyor. Aşı tedavisi nerede takip edilecekse alerji testi de orada yapılmalı. Avrupa yakasında Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi, sizin tarafta Süreyyapaşa ve Kartal Devlet Hastanesine başvurabilirsiniz. Geçmiş olsun dileklerimle.
   Uz.Dr.Sevin Karalar

Yorum Yaz


 • RSS
 • Delicious
 • Digg
 • Facebook
 • Twitter
 • Linkedin
 • Youtube
indir (1)

Hamilelikte Astım

Astım tedavisinde kullanılan ilaçlara bağlı olası yan etkiler, kontrol altında ...

1006826_620x410

Sonbaharın Gelişi

Sonbaharın gelişi hava değişimiyle birlikte özellikle alerjisi olan, astımı olan ...

Akciğer-Kanseri-Hakkında-Bilinmesi-Gereken-Herşey-45436

Öksürük Hangi Dur

Akciğer kanserinde öksürük hastaların dörtte birinde ilk belirtidir, ancak diğer ...

oksuruk

Kuru Öksürük Nas

Öksürüğün önlenmesinde öncelik nedenleri ortadan kaldırmaktır. Örneğin astım hastalığı varlığında ...

25760039

Hacca Gidenler Zatü

Hacca gidenler arasında solunum yolu infeksiyonları çok yaygındır. yapılan araştırmalar, ...